Our Staff


Senior Leadership Team

Head Teacher

Rossanna Hutchison

Interim Head

Carol Walters

Assistant Head / SENCO

Nicki Windle

Deputy Head

Cara Newman (Maternity Leave)

Deputy Head

Georgie Smith

Deputy Head

Lucy Phillips


Year R Leader

Abi Rivett

Class Teacher(s) Teaching Assitants(s)
Starlings Becky Carter Sally Simmonds
Robins Abi Rivitt / Louise Matthews Lauren Milam
Sparrows Sarah Brereton / Andrea Abraham Sarah Green

Year 1 Leader

Kelly Tench

Year 2 Leader

Kathyrn Morgan

Class Teacher(s) Teaching Assitants(s)
Foxes Emma Goodall / Emma Gault Shelly Rogers
Badgers Kelly Tench Paula Curry
Squirrels Emma Cornell Diana Trodd
Rabbits Kelly Tench
Amanda Fraser
Sarah Kennard
Otters Emma Kirkpatrick Michelle Thomas

Year 3 Leader

Angus Reid

Year 4 Leader

Halima Khan

Class Teacher(s) Teaching Assitants(s)
Seahorses Halima Khan Lauren Milam
Starfish Steve Townend Nicola Moody
Turtles Julia Jackson Karen Edwards
Stingrays Lauren Thomson Debbie Grace
Dolphins Laura Glautier
Sharks David Osborne
(Phase Leader)
Seals Angus Reid

Year 5 Leader

Anie Molloy

Year 6 Leader

David osborne

Class Teacher(s) Teaching Assitants(s)
Hawks Charlotte Duffy Leanne Jenks
Eagles Kathryn Morgan Emma Gleeson
Falcons Aine Molloy
(Asst Phase Leader)
Owls Josh Thomas Jen Carter
Kestrels Jessica Howell Jemmay Ryder
Ospreys Jenny Parr Kim Hussey
Role Teacher
Sports Coach Andy Bauck
Sports Coach Curtis Blake
Cover / Booster Teacher Andrea Abraham
Cover / Booster Teacher Sarah Brereton
Cover / Booster Teacher Marie Davey
Cover / Booster Teacher Jo Lawrence
Cover / Booster Teacher Louise Robinson
Cover / Booster Teacher Sarah Squires
Cover / Booster Teacher Nikki Worsdell

Inclusion Team

SENCO

Nicki Windell


ELSA Team

Lisa Hamilton


Michele Hiett


Kerry Taylorson

1:1 Teaching Assistants

Anne Aston (Speech)


Emma Nightingale (Year R)


Alice Brown (Year 2)


Lacey Gerrard (Year 2)


Nadia Gracias (Year 2)


Ali Hadley (Year 2)


Emma Hill (Year 2)


Kim Allen (Year 3)


Sam Blackman (Year 3)


Angie Botting (Year 4)


Victoria Ugwoeme (Year 4)


Tyler Coleman (Year 6)


Peter Hinks (Year 6)


Maria Seifert (Year 6)

Pastoral Care

Jan Carr (Pupil Support Leader)


Michaela Reay (Pupil Support Leader)


Julieanne Medway (Family Support Worker)



Lunchtime Team

Snr Lunchtime Supervisor

Jacqueline Overton


Carol Anderson


Eve Arnold


Tina Blyth


Marie Bunting

Lisa Smith


Marilyn Maslen



Admin & Site Team


Admin Team

Debbie Edmonds (Senior Admin Officer)


Zoe Billows (Admin Officer)


Sally Taylor (Admin Officer)


Diane Smith (Admin Officer)


Clerk to Governors


Tasha Coleman (Attendance Officer)

Site Team

Mark King (Site Manager)


Ruth Smith (Asst Site Manager)


Toni Cole (Cleaning Supervisor)

Cleaners

Lorraine Alexander


Maureen Boyle


Tina Blyth


Eileen French


Kirsty Brimble


Jacqui Overton


Irene Summers

Workload Assistants

Toni Cole


Jen Carter


Yvette Harris